תקופת יציאת מצריים

תקופת יציאת מצרים – יהדות חדשה נולדת

תקופת יציאת מצרים היא התקופה המופלאה בסיפורו של עם ישראל בו הופך משה ערב רב של אנשים, עבדים בהכשרתם המעשית, לעם חדש עם דת חדשה – הדת היהודית. במספר מילים מצומצם מציג משה לעם ולעולם עקרון חדש לקיומה של דת חדשה, העיקרון הוא המונותאיזם – עקרון הרואה אל אחד ויחיד בעולם, אל שאינו חלק מן העולם אלא יוצרו, אל שאין אפשרות לתקשר איתו ואין אפשרות לשלוט בשמו. אל המייצג את כל הטוב שקיים, אל שברא את האדם בדמותו שאיננה קיימת כלל כי אין לא צורה ולא דמות, הוא לא פסל ולא מסכה, הוא בעצם לא כלום – דבר מופשט לחלוטין שאינו נגיש לבני אדם.

יהדות – רעיון המונותאיזם

רעיון המונותאיזם כנראה שאינו רעיון עברי מקורי. ידוע כי חכמי מצרים הגו ברעיון זה שלא התקבל בברכה במצרים. משה, שכנראה ספג רעיון זה מהיותו בן המלך במצרים, העביר אותו לעם החדש שצעד בעקבותיו במדבר סיני עד הגיעם להר סיני. אחד המקומות היפים בסיפור הוא כאשר משה שואל את אלוהים לשמו, "אהיה אשר אהיה" עונה לו האל ומשה אינו מוכן לשמוע שם כזה שלא יאפשר לו לתקשר עם העם הממתין לו בציפייה. כלומר, היות האל דבר שלא ניתן להגדרה או לתפיסה אולי היה נכון בתיאוריה, אבל לא התאים ל"עמך" שציפו לו למרגלות ההר. בהמשך הסיפור נותן לעצמו האל תואר הרבה יותר נגיש לאנשים פשוטים ועם שם זה משה הולך אל העם. יהדות ומונותאיזם הולכים יחד כבר כמה אלפי שנים, אבל כל הזמן יש צפייה של המוני האדם מהאל הזה להיות נוכח, חי וקיים בחייהם הפרטיים והחברתיים. המתח הזה קיים מאז ומתמיד והצורך באל נגיש מורגש כל הזמן. אנשים זקוקים לנחמה והאל הנגיש "אלוהי אברהם יצחק ויעקב…" ממלא את התפקיד כל אימת שהוא נדרש לכך.

יהדות, משה והמפץ הגדול

כאשר מוריד משה את עשרת הדיברות מהר סיני ומביא אותם אל העם הוא מחולל את המהפכה הגדולה ביותר הידועה לנו. הרעיון הדתי שאותו הוא מציג בעזרת עשר ההגדים הפשוטים הללו שינו לימים את כל המציאות העולמית והולידו בעקבותיהן שתי דתות ענק שהתפשטו בעולם – הנצרות והאיסלם. עשרת ההגדים הללו הם תשתית החיים היהודית שהורחבו מאוחר יותר על ידי ציוויים ופרשנויות שונות. בניגוד לחוקות אחרות שנכתבו באותה התקופה (חוקת חמורבי שהקדימה את חוקת משה מאוד דומה לה בהרבה תחומים) חוקת משה ניתנת לעם ולא למדינה, היא ניתנת לכולם ולא רק לנבחרים מן מהעם, היא מוגדרת כמערכת ציוויים אלוהיים שיש לבחור בהם והיא איננה כפוייה על אף אחד. הרוצה יקיים אותם וזה שאינו מעוניין, חופשי ללכת. החוקה מדברת על חופש הבחירה של האדם לבחור במילוי הציוויים ועל אחריותו במילוי החוקים במידה ובחר בהם. זהו המפץ הגדול שבו משה מעביר את האחריות לאדם ואומר לעם כי האחריות כולה היא עליהם.

יהדות וסיפור העלילה של יציאת מצרים

סיפור העלילה מסופר באופן מרתק בספר שמות והוא נגיש לכל אחד. החל מהתייצבות משה מול פרעה ועד עשר המכות על מצרים, היציאה עצמה, חציית ים סוף והמעמד המיוחד של התגלות האל למרגלות הר סיני.
פורטל יהדות בנושא זה יכול להוסיף לכם אינפורמציה רבה אודות התקופה וכן מידע רב אודות תחומים שונים ביהדות וכן אודות קהילות ישראל השונות – יהדות בבל, יהדות אתיופיה, יהדות מרוקו וכן סיפורם של קהילות רבות אחרות.