שבעה עשר בתמוז

שבעה עשר בתמוז הוא תאריך קריטי במסגרת היהדות

כפי שאתם בוודאי יודעים, כל יהודי ברחבי העולם מכיר את תשעה באב. אבל כמה יהודים חילונים מכירים את צום שבעה עשר בתמוז? אין ספק שבמשך אלפי שנים זה דווקא היה מועד שקהילות רבות הכירו – החל מיהדות איטליה, דרך יהדות בבל ועד יהדות מרוקו – כולם ציינו את המועד הזה. יוצאת דופן היא הקהילה של יהדות אתיופיה, אשר מועדים רבים לא הגיעו אליה עקב מרחק רב.
אולם מהו בדיוק צום שבעה עשר בתמוז? זהו למעשה הצום לזכר הבקעת חומות ירושלים ע"י הרומאים, ועוד שלב במעבר לקראת חורבן בית המקדש השני. אולם כפי שתראו מיד – בתאריך זה חלו התפתחויות מדאיגות נוספות.

העבודה של כהן יהודי הופסקה

למעשה, מה שרבים לא יודעים הוא שאחת הסיבות המרכזיות לצום שבעה עשר בתמוז היא לא רק הבקעת החומות, אלא גם הפסקת קורבן התמיד. למה בדיוק הכוונה? בעבר כידוע, חלק מאוד מרכזי ביהדות היה בית המקדש והקרבת הקורבנות. הקורבן הנפוץ ביותר היה קורבן התמיד – אשר הוקרב פעמיים ביום, וסימל למעשה ריטואל קבוע בפני האל. למרות שהמצור החל כחצי שנה קודם לכן, בי' בטבת (וזהו צום אחר), הרי שהעלאת קורבן התמיד המשיכה להתקיים, בעיקר בזכות כבשים שהוברחו מעבר לחומה הנצורה של ירושלים.
אז איך זה שאתם יושבים וקוראים עכשיו בתוך פורטל יהדות על ההפסקה של קורבן התמיד? יש מספר גרסאות מדוע זה הופסק. לפי אחת האפשרויות, היה יווני רשע אשר הבריח דווקא חזיר מעבר לחומה – ואז הארץ כולה הזדעזעה והדבר כה הימם את יהודי הארץ וכה הפחיד אותם – שהם הפסיקו עם קורבן התמיד. אפשרות אחרת, היסטורית יותר, היא שהמרד כבר היה בשלבים מתקדמים והיה דרוש כל גבר אפשרי שיבוא להילחם ולכן גם הכוהנים נדרשו להפסיק את מלאכתם ולצאת להילחם, וכך לא היה כהן טהור שיכול היה להמשיך ולהקריב את קורבן התמיד.

עוד כמה אירועים קשים

זה לא האירוע הקשה היחיד שתקראו בתוך פורטל יהדות. ע"פ מסורות נוספות של יהדות, בתאריך זה היה אדם בשם אפוסטומוס (לא ברור בדיוק מיהו ומהו), אשר שרף ספר תורה מרכזי מאוד. ישנן גרסאות של חז"ל שטוענות שאותו אפוסטומוס גם הכניס צלם זר להיכל של בית המקדש ובכך טימא אותו. יש אף גרסאות נוספות שטוענות שזהו צלם, אשר יצר המלך הרשע מנשה עוד מימי בית ראשון, הצלם הוצא החוצה לאורך השנים ואחר כך אפוסטומוס החזיר אותו.
כמו כן, קיימת מסורת הטוענת כי ביום זה, בני ישראל חטאו למעשה את חטא העגל במעמד הר סיני ואם לדייק – הם חטאו בערב לפני כן. מכל מקום, מדובר על צום מרכזי מאד וראוי שכל יהודי יכיר את הגורמים שגרמו לו.