ספר הזוהר

האם יהדות מקבלת את ספר הזוהר?

דומה שבתוך קודקס הספרים היהודי, אין עוד ספר מעורר מחלוקת כל כך כמו ספר הזוהר. מצד שני, אף ספר אחר לא הפך נפוץ כל כך ברחבי העולם. אמנם קהילות כמו יהדות אתיופיה או יהדות מרוקו קיבלו על עצמן את ההכרה בקודקסים מקודשים שונים, אבל מדהים לראות שהיום גם נוצרים ובני דתות נוספות מוצאים עניין רב בספר הזוהר, למרות שהוא ספר יהודי לחלוטין, ואיננו כולל בתוכו אף אלמנט נוצרי או כופר כזה או אחר. אז איך אפשר להסביר את הייחוד הזה של ספר הזוהר?

על פי היהדות והאמונה היהודית, ספר הזוהר הוא חיבור מוקדם במיוחד – למעשה הוא חיבור מימי התנאים, במאה ה-2 לספירה, אשר חובר על ידי רבי שמעון בר יוחאי. החיבור הזה כולל למעשה מעין שיחות של רבי שמעון בר יוחאי עם חבר מרעיו ותלמידיו, בהן הם דנים על סוגיות שונות. למרות שנוטים פעמים רבות לייחס את ספר הזוהר לקבלה ולמיסטיקה (והוא אכן כזה), חשוב לדעת שיש בו גם חלקים אחרים – כמו פרשנות על התורה ועל תרי"ג מצוות.

אז מה פורטל יהדות יכול לחדש לכם?

האם אתם יודעים מה בדיוק כולל ספר הזוהר? האם בכל ראוי שכל יהודי יכיר את ספר הזוהר? ככלל, הלימוד של ספר הזוהר צריך להיעשות ע"י יהודי מומחה בקבלה, אך זה בהחלט תקין שתרצו לדעת עוד על הספר, ותדעו בקווים כלליים על מה מדובר.
ספר הזוהר כולל בתוכו בין השאר שלוש אידרות שונות. מהי האידרא? אידרא בארמית היא מושב. כאן זה המקום אגב לציין, שחלק נכבד מאד מהספר כתוב בארמית. חלק נוסף כתוב בעברית-תנאית קדומה, מה שבהחלט מוסיף לאמינות שלו.
מכל מקום, ישנן כשלוש אידרות שונות – אידרא זוטא, אידרא רבא ואידרא דברי משכנתא. כל אחת מהאידרות מתארת חלקים מרתקים מאד. כך לדוגמה, אידרא רבא מתארת את השלב שבו רבי שמעון בר יוחאי, נחשף למעשה לפנים השונות של האל ומביט בו באופן ישיר. מדובר בטקסט מעניין ביותר. בסופה של האידרא רבא, חשוב להבין כי רבי שמעון בר יוחאי נפטר – שכן לאף אדם, יהודי קדוש ככל שיהיה, אין את היכולת לשאת את פרצופו של האל בעודו בחיים.

יהדות – מה מעמדו היום של ספר הזוהר?

כאמור, ספר הזוהר התקבל בחיוב בקהילות רבות. בתוך יהדות בבל לדוגמה הספר נטמע בצורה מוצלחת למדי, כמו גם בקהילות שהיו בעיקר ספרדיות ופחות אשכנזיות. נכון להיום, יש קהילות רבות מאד בתוך יהדות אשר מקבלות את ספר הזוהר ומכירות באמיתות תוכנו. קיימת כיום מחלוקת, האם ראוי שרק יהודי יכיר את יסודות ספר הזוהר, או שגם לבני דתות אחרות מותר להכיר אלמנטים שונים בתורת הסוד. מכל מקום כל יהודי בהחלט רשאי לדרוש בספר.