יום הכיפורים

יום הכיפורים הוא המועד החשוב ביותר עבור כל יהודי

כידוע לכם, לא כל יהודי הוא בהכרח שומר מצוות. גם בקהילות גדולות במיוחד שהיו קיימות, כמו של יהדות מרוקו, לא כל היהודים היו דקדקנים ומלומדים גדולים בתורה. אולם, אין ספק שכל מי שראה את עצמו שייך, ולו באופן רופף ביותר אל יהדות – הכיר את יום כיפורים ואת המצוות המיוחדות הקשורות ביום זה.
יש הרואים את יום הכיפורים בתור קודש הקודשים של מועדי ישראל. יש כאלה שטוענים שהשבת דווקא קדושה אף יותר, אולם כיום קיימת הנטייה לראות הן ביום הכיפורים והן בשבת כמועדים שכל אחד מהם קדוש יותר מהשני עבור כל יהודי, פשוט לכל אחד יש אלמנטים שונים לחלוטין שמעלים אותו על פני האחר.
היום, גם יהודי חילוני לחלוטין, שהוא צאצא למשל, של קהילת יהדות בבל, מכיר אמנם את מצוות הצום של יום הכיפורים, ואולי גם עוד כמה תעניות, אבל למה בעצם עושים את זה, ומה הטעם לכך?

יהדות – חז"ל מפרשים מן התורה

מי שהפכו את יום הכיפורים ליום חשוב כל כך בתוך היהדות, אלו הם גם המקרא וגם חז"ל. חשוב להבין שיום הכיפורים הוא מועד ותיק במיוחד ומופיע כבר במקרא, שם בני ישראל מצווים לענות את נפשם. עם זאת, המקרא לא פירש כיצד אותו עינוי צריך להתבצע, וכאן נכנסו חז"ל לתמונה. חז"ל קבעו על כל יהודי חמישה עינויי גוף, וכאן בתוך פורטל יהדות נציג לכם אותם. הראשון והמוכר ביותר הוא כמובן האיסור על שתייה ואכילה. נתון מדהים שהגיע לידי פורטל יהדות, מראה כי 70% מהיהודים בישראל צמים וזהו אחוז גבוה מאד.
האיסור השני לפי חז"ל הוא האיסור להתרחץ, ואכן יהודים מאמינים נוהגים לא להתרחץ במועד זה. כמובן שגם כל מלאכה אסורה במהלך יום הכיפורים. האיסור השלישי שחז"ל מציינים הוא "סיכה בשמנים" – הכוונה בתקופתם הייתה למעין אמבט מענג במיוחד בתוך תבלינים ושמנים. במילים פשוטות יותר – יום הכיפורים הוא לא הזמן לעבור עיסוי מפנק במיוחד. האיסור הרביעי הוא האיסור על קיום יחסי מין, והחמישי הוא האיסור ללבוש עור.

פורטל יהדות מסביר הכל על כפרות

אחד מהנושאים השנויים ביותר במחלוקת באשר ליום הכיפורים הוא נושא הכפרות. בעבר, היה נהוג לעשות כפרות עם תרנגול חי ואז להוביל אותו לשחיטה. מנהג זה הוא ככל הנראה התפתחות של השעיר לעזאזל שהיהודים שלחו מבית מקדש במהלך יום הכיפורים. עם זאת, כבר ביהדות של ימי הביניים היו יהודים חכמים שחלקו על כך. הטעמים בימי הביניים אמנם לא היו של צער בע"ח, אלא אחרים – מחשש שזה נראה כמו הקרבת קורבנות, שזה מחקה את עבודת המקדש ושזה מוביל לביטול הכשרות של התרנגול. כיום בימינו, יש לא מעט קהילות של יהדות, החל מצאצאי יהדות אתיופיה ועד לצאצאי יהדות אשכנז, שחשים כי מדובר במנהג פסול בשל צער בע"ח, ובמקום זה מבצעים את הכפרה עם כסף שאותו הם תורמים לצדקה.