יהדות בבל

הקהילה העתיקה של יהדות בבל

אין ספק שאתם מכירים היום שורה ארוכה מאד של קהילות של יהודים שהיו ברחבי העולם. קהילות כמו יהודי אתיופיה לדוגמה, התפרסמו רק בעשורים האחרונים, אל מול קהילת יהדות מרוקו, שהייתה מוכרת יותר כבר מאות שנים.
אולם אף קהילה לא הייתה מעולם מפורסמת וחשובה כל כך, כמו הקהילה של יהודי בבל. שורשי הקהילה נעוצים כבר בתנ"ך – שם מסופר על גלות יהדות בבל. גם היום, חוקרים מסכימים כי גלות יהדות בבל הייתה מאורע אמיתי לחלוטין, שממנו החלה להתפתח קהילה יהודית גדולה למדי בבבל. גם אחרי שיבת ציון, כאשר היהודים הורשו לחזור לא"י – הייתה קהילה גדולה מאוד שנשארה בבבל, וכל יהודי היה יכול לחזור אליה. אז מה פורטל יהדות יוכל לחדש לכם על הקהילה?

יהדות שחיה לצד דתות אחרות

הסיפור של יהודי בבל, הוא במידה רבה מאד סיפור של דו קיום. כאן בתוך פורטל יהדות תוכלו לקרוא איך למעשה בכל מצב, כל יהודי היה יכול להסתדר בבבל עם השלטון. בתחילה, השלטון בבבל הגלה את היהודים מכנען. עם זאת, בבל לא הייתה עוינת עבור יהודי בבל, כמו שלא הייתה עוינת באופן עקרוני כלפי אף דת, ויהודים החלו להשתלב בחצרו של מלך בבל.
בהמשך, האימפריה הפרסית כבשה את בבל – יהודי בבל הצליחו להשתלב טוב גם במנגנון הפרסי. בהמשך, האימפריה הפרסית עברה לדת הזרתוסטראית (שהיא דת דואליסטית המאמינה בשני אלים), אמנם החלו מעט רדיפות כלפי יהודי בבל על בסיס דת, אולם חשוב להבין, כי יהודי בבל ראו את עצמם בתור יהדות שבורכה מאד. בינתיים בא"י עלתה האימפריה הרומית, שהפכה לאימפריה הביזנטית – נוצרית, אשר רדפה בחורמה את היהודים. לעומת זאת, מצבם של יהודי בבל תחת הפרסים הזרתוסטראים היה הרבה יותר טוב.
גם בהמשך, להיות יהודי בבבל היה נוח מאד עם הכיבוש המוסלמי הראשון, במאה השביעית. האיסלם התייחס בסובלנות כלפי היהודים ומצבם של יהודי בבל השתדרג לאין שיעור עם עלייתה של הח'ליפות העבאסית – שכן הח'ליפות הזו היא שהקימה את העיר בגדד, שהייתה למעשה בירתה של הח'ליפות. מסיבה זו, יהודי בבל נהנו מאוטונומיה רחבה למדי, ומשגשוג כלכלי.

מה עוד פורטל יהדות יוכל לספר לכם?

כאן לא נגמר הסיפור של יהדות בבל. במאה ה- 13, כבשה את בבל האימפריה המונגולית, אשר אמנם הביאה לשקיעת תור הזהב של יהדות בבל, אך יהודי בבל עדיין נהנו מחופש יחסי ומשגשוג כלכלי ויציבות. בהמשך, כאשר האימפריה העות'מאנית כבשה את בבל, מצבם של היהודים המשיך להיות טוב ויהודי בבל אף עלו על שכניהם המוסלמים מבחינות רבות. למעשה, יהדות בבל המשיכה להתקיים עד לסוף שנות ה- 40 של המאה ה- 20 ורק הקמת מדינת ישראל החישה את עלייתם ארצה.