העת החדשה

מה קרה אצל יהדות הגולה בעת החדשה?

מי שרוצה לבחון את תולדות יהודי התפוצות בעת החדשה, עלול להיתקל מעט בבעיה. קשה להגדיר במאמר אחד של פורטל יהדות את כל מה שקרה ליהודים במשך 500 שנה בקירוב. ובאיזו קהילה גם נתמקד – האם במה שעבר על יהדות בבל תחת הכיבוש העותמאני? ואולי על הקהילות הספורדיות של יהדות מרוקו? ואולי נספר דווקא את הסיפור המיוחד של יהדות אתיופיה וקהילת ביתא-ישראל? אין ספק שקשה אמנם לספר את הכל, אך בוודאי נוכל להתמקד בכמה שינויים מרכזיים מאוד שקרו למן ראשית העת החדשה ועד לימינו.

מפיזור הספרדים ועד למאה ה-20

העת החדשה מתחילה רשמית בתאריך חשוב גם לעולם וגם ליהודים בפרט – שנת 1492, גירוש ספרד, וגילוי אמריקה. גירוש ספרד שינה את היהדות מהקצה אל הקצה, שכן מדובר היה בגירוש של אוכלוסיות משכילות מאד ביהדות. למעשה, השכבות העליונות בקרב יהודי ארצות ערב וגם בקרב יהודי אשכנז – הן ברובן השכבות של יהודים ספרדים אשר גורשו בשנת 1492 מספרד. חלק נכבד מהיהודים הללו גם הלכו להתיישב באנגליה, וחלקם אף נדד לאמריקות החדשות שהתגלו זה עתה.
בתחילת העת החדשה, הקהילות של יהדות אירופה היו יחסית רגועות. אמנם פרעות ת"ח-ת"ט היו פרעות קשות למדי במזרח אירופה וכנראה אף הקשות ביותר עד פרעות קישינייב בתחילת המאה ה-20, אך למעט אירועים אלו המצב היה סטטי יחסית.
המצב החל להשתנות, עם עליית תנועת ההשכלה ורפורמה באירופה, כתנועות עולמיות. היהודים החלו להיות לאט לאט מושפעים מתנועות אלו, אם כי באיחור קל משאר עמי העולם. תנועת ההשכלה חדרה אל יהדות אירופה בעיקר במאה ה-19, ביחד עם התנועה הרפורמית.
בינתיים חשוב לציין, בקרב יהודי ארצות ערב הסיפור היה שונה לחלוטין – רוב היהודים היו תחת שלטון האימפריה העות'מאנית שהיה מתירני יחסית ליהודים, אך ככל שהשלטון האירופי נעשה ליברלי יותר, כך המתינות של העותמ'אנים הלכה ונתפסה כשמרנות. במאה ה-19 החלה תנועת התנזימאת העות'מאנית לבצע רפורמות באימפריה וגם לשפר את מעמד היהודים, אשר ברובן הושלמו לקראת תחילת המאה ה-20.

על השואה ועל הציונות

במאה ה-20 קרו כמובן שני דברים מרכזיים אשר פורטל יהדות בוודאי לא יוכל לחדש לכם עליהם – השואה והקמת מדינת ישראל. על השואה קשה לדבר משפטים קצרים, ורק ראוי לומר שהיה זה ככל הנראה האסון הכבד ביותר שהעם היהודי ידע מימיו, בוודאי בעת החדשה וככל הנראה גם בהשוואה לתקופות קדומות יותר. הקמת מדינת ישראל והתבססות הציונות בקרב יהדות העולם, שינתה לחלוטין את התמונה. אם בעבר רוב קהילות היהודים היו באירופה, ועוד מיעוט בארצות ערב הרי שהיום המצב הוא שונה לחלוטין – הקהילות כמעט חצויות בין ישראל לארה"ב, כאשר יש עוד מיעוטים הפזורים על רחבי הגלובוס.